Grah i dugotrajno namakanje nije uvijek nužno. Donosimo super trik kojim ćete gotovo u potpunosti izbaciti cjelonoćno namakanje graha, ali i maksimalno smanjiti nadutost koja često dolazi uz konzumaciju ove ukusne grahorice
Grah, osim one privlačne ukusne i hranjive strane, ima i svoju tamnu stranu, a to je prije što nakon konzumacije dolazi do stvaranja nadutosti u želucu.
Razlog su neprobavljvi šećeri koje nazivamo ogliosaharidi koji se stvaraju tijekom probave. Jedan od razloga zašto močimo grah je upravo u tome da se pokuša što više umanjiti ta količina.
Procesom namakanja dolazi do rastvaranja tih spojeva u vodi, pa kada se voda od namakanja baci te se krene kuhati grah, udio ogliosaharida je bitno manji, a time i intenzitet nadutosti.
Drugi je razlog zašto grah močimo, posebice onaj suhi, jer ga želimo rehidrirati – odnosno vratiti u prvobitno stanje.
Budući da izvan sezone koristimo, zreli grah, njega moramo rehidrirati.
Naime, ako bi ga takvog sušenog odmah stavili kuhati – utjecali bi samo na površinski sloj zrna- izvana bi bio mekan (smežuran), a iznutra bi imao brašnasnu strukturu i bio bi suh.
Zbog toga bi imao loš okus, te bi bio prepun neprobavljivih šećera koji stvaraju nadutost .
Močenjem se grah lagano rehidrira i vraća u prvobitni oblik, a poželjno je da proces traje duže.
Grah i sporo kuhanje bez namakanja
Dugim polaganim kuhanjem možemo izbjeći namakanje graha.
Namakanje je moguće izbjeći ako bismo varivo kuhali polako na niskoj temperaturi prilično dugo vrijeme.
Rezultat takvog načina kuhanja se svakako isplati jer će konačni proizvod biti iznimno ukusan (sjetite se narodne: što je veća količina, to je grah bolji – upravo zato što se kuha polako).
Praktično gledano, postoji nekoliko metoda kojima možemo riješiti oba problema.
Namakanje 24 sata
Uobičajeno se grah namače preko noći u nezasoljenoj vodi, ali predlažemo da taj postupak modificirate. Grah potopimo u zasoljenu vodu te ga ostavimo da se namače u hladnjaku, odnosno na nižoj temperaturi 24 sata.
Nakon toga vodu bacimo i grah isperemo. Ovom modifikacijom standardnog procesa namakanja skratit ćemo vrijeme završnog kuhanja, među ostalim i zato što ga nije potrebno kuhati u prvoj vodi, dok ćemo probleme nadutosti svesti na minimum jer su se neželjeni šećeri maksimalno otopili.
Neki gurmani u spomenutu otopinu dodaju i češnjak da bi pospješili postupak, ali, nažalost, osim boljeg okusa, kemijska reakcija ostaje nepromijenjena.
Suprotno uvriježenom mišljenju, dodavanjem češnjaka nećemo skratiti vrijeme namakanja – dodati ćemo samo malo njegove začinske arome.
Naš odabir: šokiranje bez namakanja
Svi užurbani ili zaboravni kuhari mogu se okoristiti ovim trikom.
Uzavrite veliki lonac vode koju ste prethodno presolili, ne pretjerano (oko 2.5% soli na količinu vode), ali više nego što bi solili normalno. Kada voda provrije u nju ubacite suhi grah i pustite da tako vrije minutu, dvije.
Tada isključite vatru i poklopite te ostavite grah da stoji u vodi 45 minuta do sat vremena – grah ocijedite i dobro ga isperite pod hladnom vodom.
Nakon toga možete ga dalje kuhati po vašem omiljenom receptu, samo,naravno, preskočite dio – ‘namočite grah prethodnu večer’.