
Kada kuhate tjesteninu, ona ne smije biti prekuhana jer će se lijepiti i biti će gnjecava. Susjedi koji svojataju pravo na spomenutu kažu da mora biti al dente – mekana ali na ugriz treba pružati mali otpor.
Kod kupovne tjestenine imate naputak koliko ju kuhati, pa ako na paketu piše 10 minuta, najbolje je ju kuhati minutu-dvije manje.
Kada je gotova nikako je nemojte ispirati ispod vode, nego samo procijedite, jer će se isprati škrob pa neće dobro prijanjati na umak-toč-saft te će se lakše lijepiti.
Tijekom kuhanja voda treba vriti i treba biti zasoljena – kada stavite tjesteninu tijekom prvih minutu-dvije, s vremena na vrijeme, promiješajte.
Nemojte dodavati ulje jer ne pomaže kod sprječavanja ljepljena (samo skida škrob) – jedini su nam pomagači sol i temperatura.
Vrijeme kuhanja se mjeri od trenutka kada voda opet zavrije.
Nakon što je kuhana umiješajte maslac ili maslinovo ulje.
Ako ćete tjesteninu povezati s umakom onda sačuvajte dio vode od kuhanja i zamiješajte tjesteninu s umakom te dodajte tekućine u smjesu (žlicu po žlicu) kako bi se umak bolje spojio – voda od kuhanja sadrži škrob.
Domaća tjestenina

Kod izrade kućne tjestenine s jajima, uobičajen recept je da na 100g brašna (npr. 50% glatko, 50% oštro), ide 1 jaje, malo soli i žlica maslinovog ulja.
Recept možete izmjeniti tako da povećate udio žumanjaka, tako primjerice za 500g tjestenine stavite 4 jaja i 1 žumanjak umjesto 5 jaja. Tijesto će biti bolje konzistencije.
Kod svježe tjestenine (slično vrijedi i kod njoka), kada ispliva ili se grupira na površini, pustite još malo i onda je gotova.
Najbolje je staviti malo tjestenine, kratko kuhati pa probati. Ako ste zadovoljni tvrdoćom, stavite ostatak i kuhajte izmjereno vrijeme..