Kao što se vode rasprave čija je pašticada bolja i kako ju treba spremiti, jednako tako se vodi vječna mitska bitka kako napraviti dobre izvedenice od krumpirovog tijesta. Donosimo vam upute kako se rade domaći njoki
Kakav treba biti krumpir, kuhati ga u kori ili bez, možda peći, dodati parmezana, masti ili mascarponea u smjesu, i tako unedogled. Skrativši priču, za dobro krumpirovo tijesto važan je prije svega krumpir koji treba biti brašnast s više škroba, po mogućnosti stariji jer nema visok udio vode.
- Njoke je puno bolje raditi sa starijim “brašnastim” krumpirom, a prepoznat će tako što mu je kora zrnata.
- Njoki će biti boljeg okusa ako u smjesu dodate malo muškatnog oraščića.
- Dužina kuhanja – kada isplivaju kuhajte ih još minutu.
Domaći njoki i koji krumpir odabrati
Gastronomski svjesnije nacije se kunu da je sorta krumpira russet ponajbolja, a kod nas, najčešće, kada pitate omiljenog prodavača na tržnici koje krumpire ima on će vam spremno i veselo odgovoriti bijeli i crveni.
U osnovi kada ste u nedoumici, dakle uvijek, birajte krumpir s hrapavom korom.
Kod samog kuhanja krumpira najjednostavnije je da ga kuhate u kori, te kada omekša ogulite, pustite da se ohladi i tada krenete s procesom izrade.
Krumpir možete i peći u pećnici oko 40 minuta na dvjestotinjak stupnjeva, pa onda oguliti (prije pečenja izbušite koru na više mjesta vilicom) – ovaj postupak je dobar jer veći dio vode ispari, i nerijetko tako njoke pripremaju u sjevernim dijelovima Italije.
Nedostatak ovog postupka leži u činjenici da kod guljenja imate više otpada.
Naš chef Pane je zaključio da je najbrži i najelegantniji način napraviti prvo pire krumpir, te potom ga pretvoriti u tijesto za njoke.
Kada smo uspješno savladali ove osnove, opet možemo pasti na ispitu, jer kod same izrade tijesta trebamo paziti na omjer brašna, te tehniku umješavanja.
Kako zamijesiti tijesto za njoke
od klasičnog tijesta za kruh ili tjesteninu snažnijim pokretima miješamo i razrađujemo tijesto dok ne “razbijemo” gluten te dobijemo kompaktnu smjesu, što je kod pripreme krumpirova tijesta nepoželjno jer će biti tvrdi i žilavi.
U našem slučaju prikupljamo brašno i cijelu smjesu “tapšamo” te preokrećemo. Konačna smjesa mora biti prozračna i ne smije biti pretvrda.
Savršen recept za njoke
Slijed: Pašta/TjesteninaKuhinja: Talijanska, DomaćaSloženost: Srednje jednostavno6
porcije1
sat5
minuta2250
kcal1
sat10
minutaSastojci
1350 g brašnastog krumpira
500 g oštrog brašna
2 jaja
muškatni oraščić
sol
Postupak
- Krumpir staviti u hladnu vodu i zatim skuhati. Kad su kuhani, ocijedite ih i ih i pustite da se malo ohlade. Nabodite ih na vilicu i ogulite koru. Krumpir treba protisnuti kroz pasirku ili prešu, može se naribati na ribež u posudu.
- Sada treba dodati jaja, sol, muškatni oraščić i postepeno miješati prstima i dodavati brašno sve dok smjesa ne postane nježna i glatka i dok se ne prestane lijepiti za posudu.
- Smjesu tada razvaljati u duge valjke promjera 1-2 cm, te rezati nožem u formu njoka dugačkih po vlastitoj želji.
- Njoke treba pobrašniti, pustiti da se malo odmore, pa se onda kuhati u slanoj kipućoj vodi dok ne isplivaju.
- Kada isplivaju izvaditi iz mrežicom i odmah potopiti u posudu s hladnom vodom da se ohlade, te ih ponovo ocijediti.
- Sada se njoki naulje prstima, te rašire na suhu podlogu i odmah kuhaju dalje ili pak zalede u vrećicama za neki budući obrok.
Video Recept
Savjeti i napomene
- Njoke kuhajte još jednu minutu nakon što isplivaju
- Svježe njoke možete staviti na pobrašnjenu podlogu i zamrznuti, kasnije ih raspodjelite u vrećice i čuvajte u zamrzivaču do 4 mjeseca.
- Ako imate zamrznute njoke – nemojte ih odmrzavati, nego ih takve stavite kuhati u ključalu vodu.
Prvotno objavljeno u magazinu Dobra Hrana
Pašta s trljama
Trilja, barbun ili trlja – riba ukusnog i mekog mesa. Naziv barbun potječe još od…
Domaća tjestenina? Napravite sami paštu uz provjereni recept
Ragu Bolognese
O Autoru
Pantelija Pekić (Pane) strastveni kuhar profesionalac, sa dvadeset godišnjim iskustvom. Priprema revijalno ukusna jela, teži savršenstvu, ali zna da uvjek može bolje.
Posljednjih sedam godina predavač je na Akademiji Gastronomadi, gdje svoje znanje nesebično prenosi drugima.
Voli i modernu i tradicionalnu kuhinju, a najdraži začin uz majčinu dušicu je ljubav.